Borated Polietilen

 

Borated Polyethylene
Borated Polyethylene

Nötron Koruyucu Parafin Esaslı Plakalar

Borated Polietilen Nötron Koruyucu, hafif, uygun maliyetli bir nötron koruma çözümüdür.

  • Özel kesim – herhangi bir şekil veya boyut.
  •  Özel İmalat ve CNC İşleme Mevcuttur
  •  Laminasyon ve özel montaj mevcuttur.

Borated Polietilen Nötron Koruyucu, nötron radyasyonunu zayıflatmak ve emmek için hafif, uygun maliyetli bir nötron koruma çözümüdür. Borlanmış polietilenimiz ağırlıkça% 5 (% 2 özel siparişte mevcuttur) bor içeriği içermektedir. Tıbbi, nükleer ve endüstriyel pazarlarda kullanılan boratlı polietilen, tıbbi kasalar ve kapılar, partikül hızlandırıcılar, sıcak hücreler, nükleer depolama ve taşıma kapları ve nükleer algılama sistemleri için idealdir.

 

ÖZELLİKLER VE FAYDALAR

Geniş bir sıcaklık aralığında dayanıklı

Tutarlı yoğunluk ve homojenlik

MIL-P-23536A ve EB2562E spesifikasyonlarına göre derecelendirilmiştir

25 yılı aşkın süredir tıbbi ve endüstriyel nötron koruması olarak kullanılmaktadır.

Hafif, uygun maliyetli ve kolayca imal edilebilir

Tutarlı nötron zayıflaması için yüksek kesit.

Özgül Ağırlık 0,92’dir.

UYGULAMALAR

Havaalanı Güvenliği ve Deniz Limanı Güvenliği

Tıbbi Kasalar

Nükleer reaktörler

Nükleer Depolama

Nükleer Enerjili Gemiler ve Araçlar

Araştırma Uygulamaları

Doğrusal Parçacık Hızlandırıcılar

Taşıma Konteynerleri

Saf Polietilen, karmaşık koruyucu form faktörlerine kolayca işlenebilir ve hemen hemen her şekil veya konfigürasyonda mevcuttur. Bu malzeme genellikle reaktör fiziği, aktivasyon analizi, izotopik nötron kaynakları ve özel olarak üretilmiş nötron varillerini içeren uygulamalarda kullanılır.

Sipariş ve Teknik Destek İçin Satış Temsilcimize info@istanbulkursunvemetalsanayi.com.tr ve İletişim Numaramızdan Ulaşabilirsiniz

Nötron Koruyucu Plaka Kullanım Alanları ve Sağlıkta Kurşun Kullanımı

Kurşun kullanım alanları sağlıktan savunmaya birçok farklı alanda çeşitlenmektedir. Özellikle kurşun kullanımı sağlık alanında X ışınlarına karşı yüksek koruma gerektiren yerlerde tercih edilmektedir. Kurşun kullanım alanları aynı zamanda sanayide de yer almaktadır. Özellikle kabloların yalıtım alanında da kullanılması sanayi kullanımına örnektir. Sanayide akülerde kullanılan bir elementtir.

Hijyen özellikleri nedeni ile de bulaşıcı hastalıkların önüne geçmek için kullanılan bir malzemedir. Covid 19 hastalığının hastalıktan vefat eden kişilerden toprağa ve sulara sızmaması için de kurşun tabut tercih edilmektedir. kurşun tabut ve kurşun plakalar yüksek hijyenik koruma sağlamaktadır. Günümüzde anti bakteriyel kullanım alanları yaygınlaşmaktadır.

Radyasyon ve X Işınları

Radyasyon ve nötron özellikle tıp alanında kullanılmaktadır. İlaç sanayiinde ve nükleer tıp alanında da kullanılan tedavilerde ve onkoloji birimlerinde kullanılan X ışınları insanlar üzerinde çeşitli zararları olan bir ışın türüdür. Bu tür nedenlerin yanı sıra bu ışınlardan ve nötron bombardımanlarından korunmak için de kurşun koruma plakaları tercih edilmektedir.

Kurşun kaplama ürünleri nötron koruyucu plaka olarak da tercih edilir.  Nötronların tedavi amaçlı kullanımı açısından radyasyon ve X ışınları için gereken yalıtım şartlarının sağlanması kurşun kaplama plakalar ile sağlanır. Ortamın radyasyon seviyesine göre farklı kalınlıkta ve yoğunlukta ürünler kullanılabilmektedir. Günümüzde medikal alanda tercih edilen kurşun plaka ürünleri bu açıdan önemlidir.

Kurşun Kaplama Ürünlerinin Tercih Edilmesi

Bu alanda üretim yapan ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya gelmektedir. Ülkemizde de Doğu Anadolu bölgesinde kurşun yatakları bulunmaktadır. Kurşun aynı zamanda hurda malzemeden de imal edildiğinden dolayı geri dönüşüm olarak da kullanılabilmektedir. Kurşun üreticileri tarafından geri dönüştürülerek imalat sanayine dahil edilmekte ya da geri dönüşümü yapılmış olarak temin edilmektedir.

Kurşun camilerde, çeşitli mühendislik uygulamalarında, kanser tedavi uygulamalarında, nükleer araştırmalarda hijyenik kullanımlarda tercih edilen bir ürün olup, üretim firmaları külçe, tabaka ya da tuğla şeklinde kullanılabilmektedir. Kurşun kaplama gibi ürünlerin aynı zamanda farklı müşterilerin beklentilerini karşılamak için farklı kalınlık ve ebatlarda üretilmesi de mümkündür. Birçok kurşun üretici firma bu konuda üretim teknikleri açısından yeni teknik ve teknolojileri kullanmaktadır.

 

 

 

İstanbul Kurşun ve Metal Sanayi olarak Medikal sektöründe radyasyon ve X ışını kaynaklarının, odalarının zırhlanması amacı ile yüksek saflıkta kurşun ürünleri̇ üretmekteyiz.

İletişim

İstanbul Kurşun ve Metal Sanayi 

info@istanbulkursunvemetalsanayi.com.tr

Merkez Adres: Cumhuriyet Mahallesi Onur Sk. No:19/1-2-3  Kartal / İSTANBUL

Telefon: 0 (216) 606 21 21

Fabrika Adres: Yayalar Mahallesi Aydemir Sk. No:24 Pendik / İSTANBUL

Telefon: 0 (216) 452 76 87

Takip Edin

Yeniliklerden haberdar olun