Kurşun Nedir ve Özellikleri

Kurşun özelliklerine bakıldığında genellikle diğer metallere nazaran daha düşük seviyelerde erimektedir. Erime sıcaklığının düşük olması aynı zamanda kolay şekil almasına da imkan tanımaktadır. Bunun yanı sıra kalay gibi diğer metaller ile karışım yapılarak da kullanılabilmektedir. Kurşunun kullanım alanlarını çeşitli olduğunu ifade etmek de mümkündür.

Kullanım alanları kolay şekil alması nedeni ile yaygındır. Özellikle radyasyon yaymaya karşı dirençli olması nedeni ile de tercih edilir. Bu özelliklerinin yanı sıra kurşun aynı zamanda zırhlama yapmak için de tercih edilir. Bu zırhlama radyasyona karşı yapılan bir zırhlamadır. Günümüzde medikal sanayinde önemli bir edinmektedir.

Kurşun Zırhlı Sistemler

Kurşun zırhlı sistemler denilince genellikle bur zırh insanları radyasyona karşı korumaktadır. Aynı zamanda kurşun zırh sistemleri insan sağlığını korumak için de tercih edilir. Yüksek radyasyon ile çalışılan alanlarda radyasyonun alan dışına taşmaması ve gereken koruma özelliklerinin sağlanabilmesi ancak gerekli kalınlıkta üretilmiş kurşun zırhlı sistemler ile mümkündür. Günümüzde bu tarz üretim yapan çeşitli firmalar bulunmaktadır.

Kurşun üretimi, koruma sağlamak amacı ile farklı kalınlıkta ve ağırlıkta ve isteğe özel ebatlarda yapılabilmektedir. Radyolojik görüntüleme yapılan alanlarda da tercih edilen bir ürün olduğundan odanın özelliklerine göre en iyi radyasyon koruma fonksiyonunu elde etmek için farklı teknikler ile imal edilebilmektedir. Birçok üretim firması gerek standartlara uygun üretim yaparak gerekse de farklı üretim teknikleri ile müşteriye özel ürünler tasarlayarak imalat yapmaktadır.

Kurşun İmal Eden Firmalar

Ülkemizde ve dünyada radyasyon ile ilgili standartlar aynıdır. Radyasyondan korunmak için imal edilecek kurşun malzemelerin taşıması gereken özellikler bu standartlar ile belirlenmektedir. Genellikle imalat firmaları bu standartlara uygun üretim yaparak hassas koruma işini ifa ederler.

Ülkemizde de kurşun üreticileri uluslararası normları karşılayan üretimler yapmaktadırlar. Aynı zamanda cami gibi yerlerde de kullanılan kurşunun farklı şekillerde imal edilmesi de mümkündür. genellikle doğrudan cevherden ya da hurdalardan elde edilen kurşun yüksek sıcaklık altında eritilerek plakalar halinde kullanıma sunulmaktadır. Yüksek radyasyon içeren alanlarda ise tuğla şekli verilerek kullanılan bu ürün önemli bir radyasyon emicidir.

 

İstanbul Kurşun ve Metal Sanayi olarak Medikal sektöründe radyasyon ve X ışını kaynaklarının, odalarının zırhlanması amacı ile yüksek saflıkta kurşun ürünleri̇ üretmekteyiz.

İletişim

İstanbul Kurşun ve Metal Sanayi 

info@istanbulkursunvemetalsanayi.com.tr

Merkez Adres: Cumhuriyet Mahallesi Onur Sk. No:19/1-2-3  Kartal / İSTANBUL

Telefon: 0 (216) 606 21 21

Fabrika Adres: Yayalar Mahallesi Aydemir Sk. No:24 Pendik / İSTANBUL

Telefon: 0 (216) 452 76 87

Takip Edin

Yeniliklerden haberdar olun